Karaktär
Elegant och inbjudande doft med inslag av rosor, litchi, honung, örter och kryddor. Fyllig och komplex med en fin balans mellan sötma, syra och mineralitet. Lång harmonisk eftersmak.
Tillverkning
Druvorna skördades för hand. De pressades skonsamt i hela klasar och musten fick sedan spontanjäsa långsamt i gamla stora ekfat, under hela 12 månader. Gravitation användes i stor utsträckning i vineriet för att undvika onödig påverkan på vinet. Försiktig filtrering för att undvika en andra jäsning på flaska. Minimal mängd svavel används. Vinet har lagrats 18 månader i stora gamla ekfat, varav först minst 6 månader på sin jästfällning.
Lagring
Vinet kan drickas redan nu, men kan också lagras ända fram till 2043.
Passar till
Serveras vid 8-10°C till lite kryddiga rätter av fisk, skaldjur, fågel eller fläsk. gärna med lite asiatiska inslag, exempelvis en anka i hoisinsås eller lättrökt röding med en pepparrotskräm. Det är också en klassisk kombination till gåslever. Vinet passar även utmärkt till olika ostar som en Munster, gärna serverad med kumminfrön, men också till kraftigare blåmögelostar som en gorgonzola picante. Dekantera gärna vinet en stund före servering så det får blomma ut, särskilt om det serveras ungt.
Information
Zind Humbrecht använder en egen skala för att underlätta för sommelierer och konsumenter att förstå balansen mellan syra och sötma i vinet. På etiketten står det därför alltid Indice med en siffra efter, 1 till 5 där 1 betyder ”upplevs som torr” torr och 5 ”upplevs som söt”, allt efter balansen i vinet. Undantaget detta system är Sélection de Grains Nobles och Vendange Tardive. Detta vin har Indice 5.