Langenlois Alte Reben Grüner Veltliner 2024
- Weingut Bründlmayer
- Österrike, Kamptal
369 kr
- 750 ml
- Art.nr 90547
Sortiment Systembolagets tillfälliga
Totalsyra 6,4 g/l
Restsocker 1 g/l
Förslutning Naturkork
Alkoholhalt 13,0 %
Vita torra viner
Ekologiskt
Karaktär
Fruktig doft med inslag av citrus, äpplen, lime, vit persika, passionsfrukt, peppar, tropisk frukt, blommor och torkade örter. Elegant, torr, fyllig och krispig med krämig textur. Lång frisk eftersmak med en fin mineralitet och en angenäm kryddighet.
Tillverkning
Druvorna skördades och sorterades för hand 8-19 september. De pressades skonsamt och musten fick sedan jäsa i en kombination av 900L österrikiska ekfat och ståltank. Vinet har lagrats i stora österrikiska ekfat.
Passar till
Serveras vid 10-12°C gärna i lite större vinglas till rätter av fisk, skaldjur, fågel eller fläsk, exempelvis smörstekt gös med pepparrot, gurka och brynt smör, halstrad röding med sparris och beurre blanc, majskyckling med dragon och vårprimörer, klassisk wienerschnitzel med österrikisk potatissallad eller Tafelspitz (kokt nötkött) med kokta rotfrukter, äpple och pepparrot. Som vegetariskt alternativ föreslår vi kokt vit sparris med hollandaise, rostade hasselnötter, citron och kokt färskpotatis. Vinet passar även till olika inte alltför kraftiga ostar, som 12–18 månaders Comté, Gruyère, Tomme de Savoie, mild Bergkäse eller färsk getost. Lufta gärna vinet 20-30 minuter före servering.
Information
“Alte Reben” betyder gamla vinstockar. Äldre vinstockar är mindre produktiva och producerar färre och mindre druvor. Det väl utvecklade rotsystemet når djupt i marken och förser druvorna med näring som bidrar till extremt smakrika viner med stor koncentration.