Karaktär
Fruktig doft med inslag av solmogna körsbär, hallon, viol och örter. Harmonisk smak med en hög välbalanserad syra, silkeslena tanniner och behagliga bubblor. Lång och harmonisk eftersmak.
Tillverkning
De noggrant utvalda druvorna skördades för hand i mitten av september. De pressades försiktigt och musten fick sedan jäsa i ståltank. Vinet genomgår en andra jäsning på flaska i ungefär 3 månader. Vinet har lagrats ungefär 4 månader på sin jästfällning i flaska. Ingen filtrering eller degorgering.
Lagring
Dricks med fördel ungt, men kan lagras i 2-3 år.
Passar till
Serveras vid 10-12°C som apéritif, till charkuterier eller lättare rätter av fisk, skaldjur, fågel eller fläsk, gärna pasta och rätter med markerad sälta, exempelvis charkuterier som Prosciutto di Parma, culatello eller mortadella, halstrade calamares, råbiff med parmesan, citron och olivolja, hembakad pizza med svamp och prosciutto, tortellini in brodo (buljong), friterad zucchini, arancini eller till och med svensk husmanskost som raggmunk med fläsk. Vinet passar även utmärkt till lagrade hårdostar som en 30 månaders Parmigiano.
Information
Eftersom jäsning skett i flaska kan det finnas sediment kvar i flaskan. Detta är det klassiska och traditionella sättet att göra Lambrusco på.