Karaktär
Inbjudande och något blommig doft av päron, kvitten, apelsinskal, aprikos och välbalanserade fat. Vinet är fylligt med ursprungstypisk, härlig textur och en lång, torr eftersmak.
Tillverkning
Efter en kort macerering påbörjas jäsningen på hälften ståltank och hälften fat. Naturlig jäsning under 2–3 veckor.
Lagring
Hälften av vinet har lagrats 12 månader i nya och äldre franska ekfat, andra hälften har enbart lagrats i ståltank. Vinet är buteljerat utan klarning men med en lätt filtrering.
Passar till
Serveras vid 10-12°C till smakrika eleganta rätter av fisk och skaldjur eller lättare rätter av kyckling.
Information
Xavier Gérard ett relativt nytt tillskott i Norra Rhône och började buteljera under eget namn 2013 då han tog över sin familjs odlingar. Xavier har redan blivit en producent att hålla ögonen på vilket märks internationellt där hans viner fått en stor skara följare. Idag förfogar Xavier över cirka 9 hektar fördelat över Côte-Rôtie, Condrieu och Saint Joseph, odlingen är ekologisk men inte certifierad. Stilen är elegant, nästan burgundisk men med ursprungets kraft alltid tydligt genomskinande i vinerna. Totalt gör Xavier mellan 5 – 8 viner per årgång beroende skördens storlek och kvalité. Kronan på verket är den vingårdsbetecknade La Landonne som det endast görs om två fat, ett vin med enorm koncentration och lagringspotential.